Punkt pobrań
Punkt pobrań czynny codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 - 8.30, a w filii w Kościelcu w poniedziałki w godz. 7.30 - 8.30
Materiał zostaje zabrany do analizy do siedziby Laboratorium CDT Medicus, które wykonuje pełny zakres badań laboratoryjnych, w tym m.in. z zakresu: hematologii, biochemii, analityki, hormonów i markerów nowotworowych i inne.
Wyniki pacjenci mogą odebrać już następnego dnia w punkcie pobrań. Możliwe są wyniki na cito – wyniki tego samego dnia.
LABORATORIUM CDT MEDICUS Spółka z o.o.
ul. Aleja Jana Pawła II 15
59-400 Jawor
76 871-14-67
laboratorium@cdtmedicus.pl
www.cdtmedicus.pl
czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 15:30
Badania laboratoryjne
Jak przygotować się do badania krwi.
Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach. W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.
W dniu badania
Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.
Pora dnia pobrania próbki do badań może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia, należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.
Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.
Badanie krwi a przyjmowane leki.
W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków. Taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.
Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.
Sprawdź jak przygotować się na pobranie moczu do badania ogólnego.
Badanie Ogólne Moczu można wykonać o dowolnej porze dnia, jednak zalecanym materiałem jest pierwsza, poranna porcja, czyli mocz oddany po nocnym 8 godzinnym wypoczynku lub jeśli to niemożliwe, po co najmniej 4 godzinach od poprzedniego oddania moczu.
Pobranie moczu – wskazania przed pobraniem:
- stosowanie zwyczajowej diety i ilości przyjmowanych płynów,
- unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego,
- zachowanie abstynencji seksualnej w dobie poprzedzającej badanie,
- dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez środków myjących i dezynfekujących i osuszenie jednorazowym ręcznikiem.
Nie zaleca się wykonania badania w okresie od 2 dni przed i 2 dni po menstruacji.
Bardzo ważne, aby mocz do badania pochodził z tzw. “środkowego strumienia”. W tym celu, po oddaniu niewielkiej ilości moczu do toalety, bez przerywania należy podstawić pojemnik i oddać do niego 50 – 100 ml moczu, a następnie odstawić pojemnik i pozostały mocz oddać do toalety. Nie wolno przelewać moczu z nocnika, basenu itp.
Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć, opisać imieniem i nazwiskiem i jak najszybciej dostarczyć do punktu pobrań.